Cebulowy kwiat – prosta dekoracja z cebuli

Cebulowy kwiat – prosta dekoracja z cebuli – kiedy po raz pierwszy zobaczyłam zdjęcia tej dekoracji na półmisku wiedziałam, że długo nie wytrzymam i spróbuję ją zrobić 🙂 .

 

Cebulowy kwiat - prosta dekoracja z cebuli, Tort o smaku pizzy, pizza cake, orchideli tort o smaku pizzy, pizzacake, z rukolą, pomidorkami koktajlowymi

Cebulowy kwiat - prosta dekoracja z cebuli, Tort o smaku pizzy, pizza cake, orchideli tort o smaku pizzy, pizzacake, z rukolą, pomidorkami koktajlowymi

Cebulowy kwiat to  prosta dekoracja z cebuli a jednocześnie bardzo efektowna. Wydaje mi się, że dla tych, którzy lubią pieczoną cebulkę będzie również całkiem smaczna:)

Znalezione w Food&Drink Magazine.

Potrzebne będą:

  • cebula (biała lub czerwona, ilość i kolor wg potrzeb)
  • ostry nóż
  • folia aluminiowa

Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni C.

Cebulę obieramy z łusek. Dół (korzeń) cebuli przycinamy tylko tyle, aby cebula mogła równo stać. Następnie nacinamy główkę cebuli, kierując nóż pionowo, ku korzeniowi cebuli. Za każdym razem zatrzymujemy się około 1 cm przed korzeniem. (Czyli nie nacinamy za mocno do końca, bo cebula się rozpadnie.)

W misce mieszamy:

  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżkę soku z cytryny (lub octu balsamicznego)
  • sól
  • pieprz (najlepiej świeżo zmielony)

Wkładamy cebule pojedynczo i lekko podrzucając staramy się aby sos pokrył całą cebulę. Następnie układamy cebule na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pamiętajcie o zostawieniu odstępów, aby cebula mogły swobodnie rozwinąć płatki. Przykrywamy szczelnie folią aluminiową i wkładamy do nagrzanego piekarnika na 30 minut.

Jeśli chcielibyście, aby cebulka lekko zbrązowiała na końcach po 30 minutach zdejmijcie folię i włóżcie blachę do piekarnika jeszcze na 10 min.

Gdyby listki nie rozchyliły się mocno lub niektóre zostały posklejane, oddzielcie je od siebie delikatnie za pomocą widelca.

Co dalej…

Cebulowy kwiat – prosta dekoracja z cebuli udekorował mój specjalny, wyjątkowy tort, ale równie cudownie sprawdzi się on jako dekoracja półmiska wędlin, serów, pieczonych ryb czy śledzi. Półmiski z kwiatami z cebuli nadadzą świątecznemu stołowi wyjątkowego wyglądu.

Najfajniejsze jest to, że możecie przygotować kwiaty w różnych rozmiarach i kolorach dzień wcześniej, przechować je w lodówce i w odpowiednim momencie po prostu ułożyć na półmisku.

Powodzenia 🙂

Poniżej możecie obejrzeć moją realizację krok po kroku:

https://www.youtube.com/watch?v=tzX1oAq8pv0

Tutaj znajdziecie wspaniały pomysł na wykorzystanie naszego kwiatu.

Print Friendly, PDF & Email
O autorze

Zostaw komentarz