🔩 Tort TRANSFORMERS, czyli jak używać wydruku na masie cukrowej 🔩

Transformersi to duże wyzwanie dla tworzących torty, niezależnie od tego czy robi go mama w domu, czy doświadczony dekorator w cukierni 😉😌.

Ze względu na bardzo dużą ilość szczegółów są to dekoracje bardzo czaso- i pracochłonne. Dlatego też moja propozycja wykorzystania wydruku na masie cukrowej. Ta technika, zresztą sprawdzi się nie tylko przy skomplikowanych figurkach z dużą ilością detali. Można ją również wykorzystać w dowolnej dekoracji, gdy nie możecie poświęcić dużo czasu na dekorowanie albo gdy macie duże wątpliwości co do waszych zdolności plastycznych 😉.

orchideli-transformers-tort urodzinowy dla chłopca z transformersami, wydruk na masie cukrowej

 

Zwróćcie uwagę, że mówię o wydruku na masie cukrowej.

Jest to całkowicie inny rodzaj materiału niż opłatek. Wydruk na masie cukrowej  jest nieco tylko droższy od tradycyjnego opłatka, ale daje niewspółmiernie więcej możliwości dekoracyjnych. Przede wszystkim można go bez problemu wycinać, wyginać i przyklejać w różnych konfiguracjach, bez obawy, że coś się pokruszy lub połamie.

Poza tym sama jakość wydruku jest zazwyczaj dużo wyższa. Sądzę, że wynika to z tej przyczyny, że arkusze masy cukrowej przeznaczone do wydruku są po prostu grubsze niż jakikolwiek opłatek.

Wydruk taki możecie ułożyć bezpośrednio na kremie maślanym, ale najlepiej wcześniej pokryć tort lukrem plastycznym. Wówczas możecie udekorować swój tort nawet dzień przed podaniem, a wydruk zachowa piękny wygląd, bez ryzyka że cokolwiek będzie rozmazane.

Ci, którzy próbowali dekoracji z opłatkiem, docenią z pewnością tę zaletę, ponieważ opłatek zaczyna w zależności od jego jakości rozmazywać się po kilku godzinach a w skrajnych przypadkach nawet po kilkunastu minutach.

Z wydrukiem na masie cukrowej, jeśli tylko położycie go na lukier, możecie spać spokojnie.

Jeśli zdecydujecie się na tradycyjne ozdobienie wierzchu tortu położonym na płasko wydrukiem, zaplanujcie jakieś dodatkowe dekoracje, które „dociążą” brzegi położonego wydruku.

Po pierwsze wpłynie to na estetyczny odbiór całego tortu, bo zawsze lepiej wygląda wydruk, który ładnie wtapia się w tło. A po drugie, dzięki temu zminimalizujecie ryzyko odstawania brzegów.

Na co powinniście uważać:

otóż wydruk na masie cukrowej podobnie jak opłatek nie lubi  wilgoci. Trzeba uważać, aby nic przypadkiem nie „kapnęło”, albo aby nie dotknąć wydruku mokrymi, niedokładnie wytartymi dłońmi. W kontakcie z wilgocią barwniki z wydruku bardzo łatwo i szybko się rozmazują.

I jeszcze ostatnia uwaga, wynikająca z moich rozlicznych doświadczeń z tymi wydrukami. Taki wydruk łatwo chłonie wilgoć, np. z otoczenia, co później może nieco utrudnić oderwanie folii na której jest przenoszony. Rozwiązanie jest bardzo proste. Jeśli w waszym otoczeniu jest wilgotno po prostu trzymajcie wydruk szczelnie zamknięty w woreczku czy folii w której został przysłany. To wystarczy aby go zabezpieczyć.

Tyle tytułem wstępu😄.

Zapraszam na film ⚙⚙⚙.

Lista materiałów i narzędzi, których użyłam, aby zrobić tort TRANSFORMERS:

  • lukier plastyczny (biały, beżowy i czarny, odrobina zielonego – niekoniecznie)
  • wydruk na masie cukrowej
  • CMC
  • klej cukrowy
  • aerograf
  • barwniki spożywcze w płynie (biały, szaro-beżowy lub czarny, niebieski)
  • folia do wycięcia szablonu gór
  • pędzelki, narzędzia do wycinania, wałek
  • cukier puder do podsypywania

Inne propozycje tortów dla dzieci:

orchideli - tęczowy tort z żelkami, żelki misie Haribo

orchideli tort dla prawdziwego mężczyzny tort pieniek z grzybkami i mechem, tort z borowikami dla grzybiarza, grzybobranie

orchideli - tort urodzinowy dla dziecka bob budowniczy , bob the bilder cake

Print Friendly, PDF & Email
O autorze

Zostaw komentarz