Pierniczki dla początkujących (3 sprawdzone przepisy na pierniczki)
Pierniczki czekoladowe
Idealne do dekorowania. Mocno pachnące z czekoladową nutą. Wymagają nieco czasu, aby zmiękły. Idealne do zrobienia chaty z pienika 🙂
Składniki:
- 180 g masła
- 3/4 szklanki miodu
- 55 g gorzkiej czekolady
Umieścić w garnku i podgrzać do rozpuszczenia. (Mieszanka może być lekko ciepła).
- 3 szklanki mąki
- 1/2 szklanki kakao
- 3/4 szklanki cukru pudru
- płaska, niepełna łyżeczka sody
- przyprawa do piernika (1 opakowanie ok. 20g)
- szczypta soli
- 1 jajko
Wszystkie składniki suche mieszamy w dużej misce lub na stolnicy. Następnie wlewamy miód rozpuszczony z masłem i wszystko zagniatamy.
Ciasto gnieciemy do momentu, gdy cała mąka wchłonie się. Następnie gotowe ciasto zawijamy w folię i odstawiam na 1-2 godziny (może być dłużej) w chłodne miejsce.
Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy (jednorazowo bierzemy do wałkowania około 1/3 ciasta). Stolnicę posypujemy mąką, aby ciasto nie przywarło do spodu, natomiast wierzch ciasta wałkujemy przez papier do pieczenia, dzięki czemu wałek nie będzie przywierał do ciasta. Nie będzie również konieczności posypywania wierzchu ciasta mąką.
Ciasto rozwałkowujemy na grubość 3-4 mm.
Wycinamy pierniczki, układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Pierniczki pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st.C (najlepiej grzałka górna i dolna) przez około 7 minut.
Przed zdjęciem z blach studzimy nieco, aby się nie pokruszyły w trakcie zdejmowania.
Witrażyki
Aby zrobić pierniczki z witrażykami, w środku pierniczków robimy wycięcie. Następnie układamy na środku pokruszone kolorowe landrynki (twarde, nie nadziewane).
Pieczemy zgodnie ze wskazówkami (180 st.C, 7 min.). Po wyjęciu z piekarnika studzimy całkowicie, zanim zdejmiemy je z blaszki.
Pierniczki do zawieszenia na choinkę
Przed upieczeniem takich pierniczków robimy dziurkę za pomocą słomki. Dzięki temu po upieczeniu będziemy od razu mieć otwór do przeciągnięcia wstążki.
Jak zrobić czekoladowe pierniczki, krok po kroku, możecie obejrzeć poniżej:
Pierniczki „last minute”
Mięciutkie i pachnące. Bardzo szybkie w przygotowaniu. Możecie je zrobić przed samymi świętami. Odpowiednie dla zapominalskich 😉
Składniki:
- 100 g miodu
- 100 g masła
Rozpuszczamy i lekko studzimy. (Na tyle aby mieszanka nie była gorąca)
- 300 g mąki pszennej
- 100 g mąki żytniej (typ poniżej 1000)
- 1 szklanka cukru pudru
- przyprawa do piernika
- 1 łyżka kakao
- 1 płaska łyżeczka sody
- 2 duże jajka
Mąkę, cukier, przyprawę do piernika, kakao i sodę mieszamy razem i wysypujemy na stolnicę. Dodajemy jajka i rozpuszczony miód z masłem. Zagniatamy.
Od razu po zagnieceniu możecie ciasto wałkować na grubość około 5 mm i wycinać pierniczki. Pierniczki pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez około 10-12 minut.
Kilka uwag praktycznych:
- Ciasto wałkujemy grubo, dzięki temu nasze pierniczki urosną miękkie i puszyste.
- Nie należy wydłużać czasu pieczenia, bo wówczas pierniczki będą suche.
- Jeśli pierniczki mimo wszystko będą twardawe ułóżcie je w szczelnym pojemniku z chlebem, najlepiej żytnim lub pełnoziarnistym. Po nocy w pojemniku powinny odmięknąć.
- Te pierniczki można zrobić z witrażykami, tylko umieścić należy nieco większą ilość pokruszonych landrynek, aby witrażyk był grubszy.
- Jeśli chcecie zawiesić pierniki na choince, do zrobienia otworów musicie użyć czegoś grubszego niż słomka do napojów (średnica powinna wynieść minimum 6-7 mm).
Przygotowanie tych pierniczków możecie obejrzeć tutaj:
Pierniczki alpejskie
Dla mnie najsmaczniejsze ze wszystkich przepisów, które kiedykolwiek testowałam. Mają bogaty i głęboki piernikowy smak. Są mięciutkie i puszyste. Ciasto wymaga jednak minimum 12 godzin leżakowania, więc należy zaplanować ich robienie z wyprzedzeniem. Idealnie nadają się do polewania wszelkimi polewami
Składniki:
- 400 g miodu
- 2 opakowania przyprawy do piernika (mniej więcej 2 x 20g)
- 250 g masła
Miód z przyprawami zagotowujemy. Następnie wyłączamy ognień i dodajemy masło. Mieszamy do momentu, gdy masło całkowicie się rozpuści. Odstawiamy do wystudzenia.
- 3 białka
- 1 i 1/2 szklanki cukru zwykłego
- 8 żółtek
Białka ubijamy przez około 2 minuty, następnie powoli dosypujemy cukier, cały czas ubijając. Ubijamy jeszcze jakieś 5-7 minut. Następnie dodajemy żółtka i kontynuujemy ubijanie jeszcze przez około 3-5 minut.
Białka pozostające z tego przepisu możecie zamrozić, a następnie użyć je do przygotowania tortu bezowego takiego jak tutaj:
- 1 kg mąki pszennej
- 3 łyżki kakao
- 200 ml śmietany 18%
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej
Mąkę mieszamy z kakao w dużej misce.
Następnie dodajemy ubitą pianę z jajek. Mieszamy. Po wymieszaniu, dolewamy rozpuszczony miód z masłem i przyprawami.
Do śmietany dodajemy sodę i mieszamy. Jeśli macie śmietanę w opakowaniu należy ją przełożyć do większej miski, ponieważ po dodaniu sody zwiększy ona swoją objętość.
Śmietanę wymieszaną z sodą również dodajemy do ciasta. Mieszamy dokładnie, uważając aby na dnie miski nie została nie rozmieszana mąka.
Ciasto jest na tym etapie rzadkie i nie nadaje się do zagniatania na stolnicy.
Miskę z ciastem przykrywamy folią i odstawiamy w chłodne miejsce na 12 godziny (może być również dłużej).
Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy na stolnicy, na grubość około 5 mm (nie za cienko). Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 10 minut.
Tutaj możecie obejrzeć jak powstawały moje pierniczki:
Tag:czekolada, pierniczki
3 Comments
Zrobiłam pierniki czekoladowe, smakują mi, są naprawdę dobre ale pierniki alpejskie są po prostu przepyszne! Nie trzeba ich dekorować a smakują wyśmienicie. Przepis rozłożony na dwa dni, prosty nie jest a zarazem trudny też nie ale warto zrobić tą wersje pirniczków 🙂 ciasto ładnie się wykrawa
Czy kakao jest konieczne w przepisie na pierniczki alpejskie? Czy bez niego pierniczki mocno stracą na smaku? Ile mniej więcej wychodzi pierniczków z tego przepisu?
Pierniczków wychodzi sporo, około 4-5 blach z piekarnika. A co do kakao to niestety nie wiem.